Už jsme si řekli proč vaše společenství vlastníků musí mít rozpočet a v jakých situacích se vám bude hodit (https://www.habitant.cz/rozpocet-svj-proc-ho-musite-mit-a-kdy-se-bude-hodit/) a také kdy ho sestavit a jak na to (https://www.habitant.cz/rozpocet-svj_kdy-a-jak/).

Tento článek vám odpoví na otázku nejdůležitější: „Co v rozpočtu rozhodně nesmí chybět?“ A jako bonus vám dáme 6 tipů, díky kterým se vám rozpočet vašeho SVJ určitě povede.

1)Předpokládané náklady na služby spojené s bydlením

Každý chce vědět, kolik a za co bude platit. V rozpočtu byste vlastníkům měli srozumitelně uvést konkrétní náklady, které očekáváte, že bude muset SVJ v průběhu daného období zaplatit.

Tip Habitantu: Jednotlivé služby v rozpočtu pojmenujte stejně, jak jsou uvedeny v předpisu plateb (evidenčním listu). Jinak se vám také může stát, že ani vy, ani váš správce nebo účetní, ani jednotliví vlastníci, nebudete vědět, která položka rozpočtu patří ke které položce měsíčních předpisů.

Tip Habitantu č. 2: Zjednodušujte! Platím že čím více služeb, tím více nejasností. Stejně nakonec musíte rozdělit všechny náklady, které vzniknou. Tak si to nekomplikujte tím, že budete přemýšlet nad tím, jestli doklad za poštovné patří do nákladů na provoz SVJ, režijních nákladů nebo nákladů na správu SVJ. Budete se možná divit, ale některá SVJ jsou schopná schválit si i tři velmi podobné skupiny nákladů na služby (které se navíc všechny rozpočítávají stejným klíčem) a pak se s problémovým vlastníkem hádat o tom, 45,- Kč za doporučený dopis nemělo být rozúčtováno ve služeb náklady na provoz SVJ, ale ve službě náklady na správu SVJ.

2)Způsob stanovení předpisu záloh na služby a způsob následného rozúčtování

Je to právě rozpočet, kde máte ideální prostor schválit si, jak budete na služby zálohově platit, ale především – jak náklady nakonec rozdělíte. Určitě to znáte… na m2, počty osob nebo jednoduše jen počtem jednotek?

Tip Habitantu č. 3: Platí tip č. 2! Čím srozumitelnější a jednodušší rozpočítávání si schválíte, tím méně budete v budoucnu řešit reklamací. Lidé totiž chtějí věcem rozumět a chtějí mít možnost si je zkontrolovat. Počet bytů nebo jejich m2 (resp. spoluvlastnické podíly) znají všichni. Jsou to neměnné jednotky, které zjistíte jednoduše na katastru nemovitostí. Nekomplikujte si zbytečně život podobnými nesmysly, jako že za výtah budou platit jen byty od 2 patra podle počtu osob a psů, které byty užívají. Spravedlnost je totiž v tomto případě velmi relativní (bohužel).

3)Předpokládaná cena za jednotku pro danou službu

Jediné, co vlastníky při schvalování rozpočtu zajímá je odpověď na otázku: Kolik budu měsíčně platit? V rozpočtu je proto ideální uvést konkrétní částku za jednotku za danou službu, aby si vlastník mohl částku na místě spočítat. Takže např. takto: za úklid domu navrhujeme nově platit 300,- Kč za byt.

Tip Habitantu č. 4: Málokdo předem připraví tabulku nových plateb po bytech – je to totiž docela pracné. Když rozpočet připravujeme my, vždy přikládáme také simulaci nových plateb (i v porovnání s aktuální výší měsíční úhrady).

4)Informace, od kdy je rozpočet platný a od kdy budou měněny zálohy

Když se na něčem domlouváte, musí být jasné OD KDY bude dohoda platit! Už tolikrát jsme viděli usnesení: „Shromáždění schvaluje, že bude platit do fondu oprav … Kč za m2.“ Od kdy? A bude to opravdu měsíčně? Pište usnesení pečlivě, aby se nestalo, že vám nějaký vykutálený soused pak řekne: „Já nic platit nebudu, myslel jsem si, že to bude platit až od příštího roku…“

5)Předpokládané čerpání příspěvků na správu domu a pozemku (konkrétně na opravy, údržbu a rekonstrukce – znáte to určitě pod pojmem fond oprav)

Využijte rozpočet, abyste si vlastníky nechali předem schválit náklady na údržbu, opravy a investice hrazené z fondu oprav. Vlastníci budou mít dobrý pocit, že jsou informovaní a vy (členové výboru) se nebudete muset bát, že vás někdo bude prudit, že jste zaplatili něco, co nebylo podle ostatních vůbec potřeba.

6)Propočet výše příspěvků do fondu oprav, výhled do budoucna

Výše příspěvku do fondu oprav má být stanovena tak, aby pokryla konkrétní potřebné náklady, které dům bude muset učinit nyní i v budoucnu, aby byla zachována jeho funkčnost. Má-li být stanoven správně, je potřeba naplánovat předpokládané náklady na opravy několik let dopředu (tedy říct: CO bude potřeba udělat, KDY se to bude muset udělat a KOLIK to bude stát) a z nich pak správnou částku vypočítat.

Tip Habitantu č. 5: Stanovit správně příspěvek do fondu oprav nejde tak, že se podíváte z okna a řeknete: „Navrhuju, že budeme platit 5,- Kč na m2.“  A abyste se utvrdili, že je to tak správně, dodáte: „Vedlejší barák platí taky tolik.“ Tak takhle jednoduché to bohužel není. Uvědomte si, že každý dům je jiný. Má jiné technologie (výtah, kotelnu, garážová vrata, vzduchotechniky, požární systémy, kamerové systémy, …) a v různém technickém stavu.

Platí jedno pravidlo: Čím složitější technologie a čím horší aktuální technický stav, tím vyšší měsíční příspěvek do fondu oprav.

Proto pokud jde o příspěvek do fondu oprav, tak netipujte, ale počítejte. 😉

Tip Habitantu č. 6: Schválení rozpočtu je ten nejlepší krok k tomu, aby se vám v domě dobře žilo. Nastavit jednoznačná, jednoduchá a lehce kontrolovatelná pravidla totiž zamezí domněnkám a zbytečným reklamacím a stížnostem. Aby to fungovalo, nezapomeňte v rámci zprávy o hospodaření také zhodnotit, jak byl rozpočet dodržen. 😉

Věříme, že teď už rozpočet vašeho společenství zvládnete levou zadní. A pokud si na to netroufáte, ale chcete mít své věci v pořádku, obraťte se na nás. Rádi vám pomůžeme. Využijte naše konzultace: https://www.habitant.cz/odborne-konzultace-pro-svj/.

Tak ať se vám skvěle bydlí!

Váš tým Habitant solutions s.r.o.

Sdílej
Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedIn