Vaše společenství vlastníků ještě nemá rozpočet? Tak to se zamyslete nad tím, jak to co nejdříve napravit!

Proč musí KAŽDÉ SVJ sestavit rozpočet?

Povinnost schválit rozpočet na aktuální rok (a tudíž nutnost ho sestavit) platí pro všechna společenství vlastníků bez výjimky. Je uzákoněna § 15 nařízení vlády č. 366/2013 Sb., o úpravě některých záležitostí souvisejících s bytovým vlastnictvím. Vsadíme se, že i vy najdete tuto povinnost ve svých stanovách. Rozhodně si své stanovy zkontrolujte – ustanovení o rozpočtu najdete v části hospodaření.

Kdy se vám v SVJ bude rozpočet hodit?

Možná už jste zažili, že se některý z vlastníků rozhodl neplnit své povinnosti hradit zálohy na služby spojené s bydlením a příspěvky na správu domu a pozemku. Pokud v takovém případě všechny pokusy dohodnout se selžou, skončíte u soudu. A přesně to je ta chvíle, kdy oceníte, že vaše společenství má schválený rozpočet. Aby soud mohl zkontrolovat oprávněnost vašeho nároku, velmi pravděpodobně vás vyzve právě k předložení schváleného rozpočtu.

Právě rozpočet společenství vlastníků je totiž podkladem ke stanovení:

  • výše záloh na služby spojené s bydlením
  • výše příspěvků na správu domu a pozemku.

Tím, že shromáždění schválí rozpočet SVJ, schválí také výši plateb, které budou od počátku následujícího účetního (resp. rozúčtovacího) období, vlastníci hradit.

Bez rozpočtu se navíc u soudu (ale někdy i na běžném shromáždění vlastníků) snadno stanete terčem otázek typu: „A proč se do fondu oprav platí zrovna 20,- Kč za metr? …jak byste odpověděli ve vašem SVJ? Proč zrovna 20,- Kč a ne třeba 18,- nebo 25,-?

Sestavte řádný rozpočet a schvalte ho na shromáždění a máte v ruce toho nejlepšího pomocníka v boji proti neplatičům! Získáte dokonale neprůstřelný předpis záloh a příspěvků na správu domu a pozemku. A to se v případě problémů bude sakra hodit!

V našem článku Rozpočet SVJ – kdy ho sestavit a jak na to se dozvíte, kdy je ideální období na sestavení rozpočtu a jak na to, abyste rozpočet svého SVJ drželi v ruce co nejdříve.

A pokud rozpočet Vašeho SVJ potřebujete urgentně a nevíte si s ním rady, klidně se na nás obraťte. Rádi vám s jeho zpracováním pomůžeme (nebo ho uděláme rovnou celý za vás) 😉. Stačí nám napsat na ucetni@habitant.cz.

Tak ať se vám skvěle bydlí!

Váš tým Habitant solutions s.r.o.

Sdílej
Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedIn