Hospodářský rok znamená, že účetní období, které nyní odpovídá kalendářnímu roku (tedy 1. 1. – 31. 12.), se změní na období hospodářské (např. 1. 7. – 30. 6.), které bude odpovídat přirozenému řádu věcí ve společenství.

Proč je pro společenství vlastníků praktické přejít na hospodářský rok?

  • Protože přirozený roční cyklus bytového domu je úplně odlišný od kalendářního roku.

Většina společenství dostává vyúčtovací fakturu za vodu a elektřinu jindy, než k 31. 12. Za mimořádnou fakturaci si firmy často řeknou o nemalý poplatek. Někteří dodavatelé nejsou ochotni mimořádnou fakturu vystavit ani za poplatek. Účetní tuto situaci řeší tzv. dohadnými položkami, což znamená, že částku odhadne (resp. vypočítá z poslední faktury a odečtu na patním měřidle). Je to pracné a nepřesné.

Hospodářský rok je příležitost, jak z nedostatku udělat přednost.

  • Protože můžete ušetřit.

Aktuálně je práce správních firem velmi sezónní záležitostí. V období od 1. 1. do 30. 4. se všechny firmy, zabývající se účetnictvím, rozúčtováním tepla a vody a správou domů pro společenství vlastníků, můžou zbláznit. Všichni jejich klienti ve stejnou chvíli potřebují účetní závěrku a vyúčtování. V květnu a červnu dávají dohromady resty, které během té šílené honičky nestíhali, a od července do vánoc najednou nemají pro své zaměstnance dostatek práce.

Společenství, které přejde na hospodářský rok, bude moci usmlouvat lepší cenu za zpracování odečtů, protože je bude dělat v době, kdy odečtoví pracovníci nemají do čeho píchnout.

  • Protože vyúčtování bude v lepší kvalitě a velmi pravděpodobně i dříve než dosud.

Správce bude vyúčtování zpracovávat v klidu a s rozvahou, protože nebude muset najednou řešit vyúčtování dalších desítek jiných společenství. Dá se očekávat, že bude také hotovo dříve, protože správce nebude nucen upřednostnit velké klienty před těmi malými. Také náklady budou ve správné výši, a proto bude celé vyúčtování přesnější.

Co pro to musí společenství udělat?

  • Schválit na shromáždění přechod z kalendářního roku na hospodářský.
  • Upravit termíny pro zpracování vyúčtování ve stanovách.
  • Oznámit rozhodnutí o přechodu na hospodářský rok finančnímu úřadu a to nejpozději 3 měsíce před plánovanou změnou.

Se všemi kroky vám pomůžeme a maximálně vám je usnadníme.

Je ještě něco, co vám vrtá hlavou? Napište nám na e-mail ucetni@habitant.cz a my vaše otázky rádi zodpovíme.

tým Habitant solutions s.r.o.

Sdílej
Share on FacebookShare on Google+Share on LinkedIn